ŠO TJ Sokol Postoupky Tomáš Baštinec

Bašťa

Tomáš Baštinec (*3.3.1983 † 20.12.2001) patřil k prvním odchovancům Sokola Postoupky. Za Postoupky odehrál 28 mistrovských zápasů a získal v nich 11 bodů.

V mládežnických kategoriích se sice mezi jednotlivci neprosazoval tak jako jeho vrstevníci, ale zato byl velmi oblíben pro svou veselou povahu v soutěžích družstev. Zúčastňoval se okresních přeborů mládeže a v roce 1998 také Přeboru Moravy a Slezska do 15 let v Kroměříži.
Ovšem největší úspěchy zaznamenal jako člen dorosteneckého družstva. Nejprve v roce 1997 vybojoval 2. místo v Krajském kole MSL v Bučovicích. Nesmazatelně se pak zapsal do historie Sokola Postoupky v Krajském kole MSL v Brně v roce 1998. Skvělým výkonem se zde zasloužil o první místo a historický postup do Moravskoslezské ligy mladšího dorostu. Tehdy v Brně porazil Křečka z Náměště, Víta z Vyškova, Srnu z Bučovic, Kroupu z Brna, Čudu z Poštorné a remizoval s Krejčířem, Kašným a Štokem. Další rok hrál již Moravskoslezskou ligu, porazil Trubačíkovou a Nábělkovou a remizoval s Bradáčovou. Přičinil se tak o 4. místo našeho družstva.

Tomáš byl vždy tahounem, nikdy nezkazil žádnou zábavu a mít v sestavě „Bašťu“ bylo vždy štěstím pro mužstvo.

Postupně se z Tomáše stával organizátor šachových turnajů. Při Přeboru Moravy a Slezska na podzim roku 2001 byl nepostradatelný. Vydával bulletin, tiskl všechny přehledy, a přitom stihl vždy vymyslet nějakou legraci a ještě si večer zahrát fotbal. Svou poslední mistrovskou šachovou partii vyhrál Tomáš 9. prosince 2001 ve Zborovicích nad Markem Sasem. Několik dní nato tragicky zahynul.

Čest jeho památce.